Rozdělení palet
Dřevěné palety obecně lze třídit dle několika hledisek:
Dle míry standardizace
|
Dle způsobu manipulace
Dle četnosti použití
Dle nosnosti
|
Europalety
Europaleta je výrobek s ochrannou známkou. K výrobě či opravám je nutné vlastnit příslušnou licensi UIC nebo EPAL. Europaleta je samozřejmě vratná, čtyřcestná a při rovnoměrném zatížení na celou plochu palety má nosnost 2000 kg. Hmotnost europalety je 20–24 kg dle typu a vlhkosti dřeva.
Charakteristické znaky
|
Složení
|
Klasifikace
Nová
Třída A
Třída B
|
Třída C
Nepoužitelná
Neopravitelná
|
Další palety
Označení standardní palety se používá pro nějběžněji používaný rozměr palety 120 × 80 cm. Většinou jsou určené pro jedno použití (jednocestné). Na rozdíl od europalet mohou mít standardní palety různou výšku, nosnost i konstrukci. Nemají ořezané rohy ani vyfrézované náběhy na spodních deskách, a nejsou nijak označené.
Tzv. průmyslové palety mají rozměry 120 × 100 cm. Jde o nejpoužívanější atypické palety. Stejně jako standardní palety 120×80 nemají kromě rozměru definované žádné další parametry.
Dalším častým atypem je půlpaleta, s rozměry 80 × 60 cm. Půlpaleta má poloviční plochu oproti standardní paletě, nosnost do 500 kg. Balí se do štosu po 25 ks, a na kamion se jich vejde 1500. Čtvrtpalety mají poloviční rozměry (60 × 40 cm) a čtvrtinovou plochu oproti standardu. Nosnost mají do 250 kg, balí se na standardních paletách po 100 ks. Na kamion se jich vejde celkem 3600.
Zcela atypické palety mají libovolné rozměry i ostatní parametry. Jsou vyráběny pro konkrétní potřeby a požadavky zákazníka, resp. pro přepravu a skladování konkrétních produktů.
CP palety
CP palety (Chemical Pallets) byly vyvinuty ve spolupráci se svazem chemického průmyslu v rámci EU. Jedná se o vratné, čtyřcestné palety. Vyrábí se v 9 různých provedeních, přičemž nejvíce se používají typy CP1 a CP2 – tyto totiž mají rozměry průmyslových, resp. standardních palet.
Rozměry a nosnost
|
Pohled shora |
Skladování palet
Nejlepším místem pro skladování dřevěných palet je otevřený přístřešek zakrytovaný z jedné, či ze dvou stran. Nevhodné jsou uzavřené, špatně větratelné prostory, nebo sklady, kde není pravidelná výměna vzduchu. V takových případech je nejhorší období při prvním oteplení po zimních měsících. V případě skladování palet na venkovních plochách je vhodné, aby to byla zpevněná plocha s dostatečným odvodněním.
Vlhkost palet by neměla překračovat 22%. Dřevo je materiál, který může přijímat vlhkost z okolního prostředí. Není proto vhodné fóliování mokrých palet. Kondenzace vlhkosti pod fólií významně zvyšuje riziko vzniku plísně a to i na dobře vysušených paletách. Také není vhodné skladovat společně mokré a suché palety nebo nové a použité palety.
Tepelné ošetření palet podle IPPC není klasické sušení palet. Jedná se o ošetření, jehož cílem je zničení všech živých organizmů ve dřevě. Tepelné ošetření je prováděno v sušících komorách, kde ve středu jednotlivých desek musí být docílena teplota minimálně 56 ℃ po dobu 30 minut.
⭐ ⏳ ⌛ ⌚ ⏩ ⏰ 🟥 ☕ ♓ ♚ ♿ ⚓ ⚡ ⚽ ⛄ ⛅ ⛎ ⛔ ⛲ ⛳ ⛵ ⛹ ⛺ ⛽ ✅ ✨ ❌ ❎ ❓ ❗ ➰ ➿ 🀄 ☔ ⭕